Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
Αννούλα άκου τον πόνο της Γιαννάκου και ρώτα τον Αρσένη τι σε περιμένει.. ΖΩΟ Γαμώ το σπίτι σου

 

 Δειτε το!!!!!!

Πήγαινε κάτω 
+4
kaniballos
F. Castro
Crazy Ivann
paantel
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
paantel




Αριθμός μηνυμάτων : 17
Ημερομηνία εγγραφής : 14/03/2011

Δειτε το!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Δειτε το!!!!!!   Δειτε το!!!!!! EmptyΤρι Απρ 05, 2011 7:16 am

Το βράδυ της Τετάρτης 6 Απριλίου κλείνουμε την τηλεόραση, στα δελτία των 8 και των 9, και ανοίγουμε το Ιντερνετ. Από τη διεύθυνση xreokratia.gr και debtocracy.gr, από τις 20:00 και μετά θα είναι διαθέσιμο το πρώτο ελληνικό ντοκιμαντέρ που στηρίχθηκε αποκλειστικά στην οικονομική ενίσχυση των θεατών και το οποίο θα διατίθεται χωρίς δικαιώματα χρήσης και αναμετάδωσης.

Οι συντελεστές του Debtocracy συνομιλούν με ορισμένους από τους σημαντικότερους οικονομολόγους, πολιτικούς και δημοσιογράφους που παρουσιάζουν εναλλακτικές ερμηνείες αλλά και προτάσεις για την κρίση δημοσίου χρέους της Ελλάδας και της Ευρωζώνης. Οι δημοσιογράφοι Αρης Χατζηστεφάνου και Κατερίνα Κιτίδη, που υπογράφουν το σενάριο και τη σκηνοθεσία, παρακολουθούν την πορεία χωρών όπως ο Ισημερινός, που δημιούργησαν Επιτροπές Λογιστικού Ελέγχου αλλά και την αντίστοιχη προσπάθεια που ξεκίνησε στην Ελλάδα.

Έχοντας πραγματοποιήσει γυρίσματα στην Ελλάδα και το εξωτερικό, αλλά και μέσα από κινούμενα σχέδια και animation το Debtocracy παρακολουθεί την πορεία της παγκόσμιας οικονομίας από τη δεκαετία του ’70 και εξηγεί τις έννοιες του απεχθούς και του παράνομου χρέους που βαραίνουν και την Ελλάδα.

Στο Debtocracy μιλούν, μεταξύ άλλων, οι ακαδημαϊκοί Ντέιβιντ Χάρβεϊ, Σαμίρ Αμίν, Κώστας Λαπαβίτσας και Ζεράρ Ντιμενίλ, ο φιλόσοφος Αλέν Μπαντιού, ο επικεφαλής της επιτροπής λογιστικού ελέγχου του Ισημερινού Ούγκο Αρίας, ο πρόεδρος του CADTM Ερίκ Τουσέν, δημοσιογράφοι όπως o Άβι Λιούις (συγγραφέας/σκηνοθέτης του ντοκιμαντέρ The Take – Η κατάληψη) και ο Ζαν Κατρμέρ (Liberation). Ακόμη προσωπικότητες όπως ο Μανώλης Γλέζος και η αντιπρόεδρος του γερμανικού κόμματος Die Linke Ζάρα Βάγκενκνεχτ.

Τη μουσική υπογράφει ο Γιάννης Αγγελάκας και το μοντάζ ο Αρης Τριανταφύλλου ενώ την παραγωγή ανέλαβε η εταιρεία BitsnBytes του Κώστα Εφήμερου.

Η δημιουργία του Debtocracy οφείλεται αποκλειστικά στους εκατοντάδες ανώνυμους και επώνυμους «συμπαραγωγούς» μας που κάλυψαν μέσα σε λίγες ημέρες τα έξοδα παραγωγής και συνέχισαν να συνεισφέρουν για τα έξοδα διανομής.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
paantel




Αριθμός μηνυμάτων : 17
Ημερομηνία εγγραφής : 14/03/2011

Δειτε το!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δειτε το!!!!!!   Δειτε το!!!!!! EmptyΤετ Απρ 06, 2011 1:23 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy Ivann

Crazy Ivann


Αριθμός μηνυμάτων : 174
Ημερομηνία εγγραφής : 23/01/2011
Ηλικία : 41

Δειτε το!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δειτε το!!!!!!   Δειτε το!!!!!! EmptyΤετ Απρ 06, 2011 1:41 pm

Παντελή πρόλαβες και το είδες ρε θηρίο?? Εντυπώσεις?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
F. Castro




Αριθμός μηνυμάτων : 63
Ημερομηνία εγγραφής : 13/03/2011

Δειτε το!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δειτε το!!!!!!   Δειτε το!!!!!! EmptyΤετ Απρ 06, 2011 4:46 pm

Εγω το ειδα.
Γενικα, ειχε κατι τεχνικα προβληματακια (ηχος, υποτιτλοι κτλ κτλ). Επισης μου φανηκε μικρο, ειναι 1 ωρα και ενα τεταρτο και νομιζω οτι ηταν λιγο "συμπυκνωμενο". Καλο ειναι ομως, ειναι ντοκυμαντερ για τις μαζες, τα λεει απλα και ξεκαθαρα και για τον πολυ κοσμο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kaniballos




Αριθμός μηνυμάτων : 19
Ημερομηνία εγγραφής : 25/03/2011

Δειτε το!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δειτε το!!!!!!   Δειτε το!!!!!! EmptyΠεμ Απρ 07, 2011 4:49 am

Σαν ντοκιμαντερ εντάξει ήταν, σαν πρόταση δεν λέει και πάρα πολλά η δημιουργία λογιστικής επιτροπής. Επίσης τον Λαπαβίτσα δεν τον έχω και πάρα πολύ σε εκτίμηση...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
paantel




Αριθμός μηνυμάτων : 17
Ημερομηνία εγγραφής : 14/03/2011

Δειτε το!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δειτε το!!!!!!   Δειτε το!!!!!! EmptyΠεμ Απρ 07, 2011 9:27 am

σαν ντοκυμαντερ ηταν συμπαθητικο και σαν προταση δεν λεει κατι που δεν ηξερα η κατι που δεν ξερει καποιος που διαβαζει αριστερα μπλογκ ΑΛΛΑ!!!

αλλα δεν φτιαχτηκε για εμας αλλα για τον κοσμος και εμεις ειμαστε απλα ενας μικροκοσμος.Το θεμα ειναι τετοιο που θα μπορουσε να κραταει 3 ωρες και να ειναι πολυ πιο αρτιο αλλα δεν ηταν αυτος ο σκοπος του.Σκοπος του ηταν να ειναι προσιτα αυτα που λεει στο ευρυ κοινο και αν κρινω απο την ανταποκριση που εχει μεχρι τωρα το εχει πετυχει

τα τεχνικα προβληματα ειναι γεγονος αλλα απο οτι ελεγαν χθες προεκυψαν τελευταια στιγμη και απο το να μην το βγαλουν καθολου προτιμησαν να το βγαλουν με μια μικρη καθυστερηση στην ωρα συμμαζευοντας οτι μπορουσαν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikroastos

mikroastos


Αριθμός μηνυμάτων : 209
Ημερομηνία εγγραφής : 31/12/2010

Δειτε το!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δειτε το!!!!!!   Δειτε το!!!!!! EmptyΠεμ Απρ 07, 2011 9:56 am

Τα προβλήματα θα διορθωθούν. Μάλιστα είπαν ότι δεν είναι όλο το ντοκιμαντέρ. Ένα μικρό κομμάτι λείπει και τις επόμενες μέρες θα δωθεί δυνατότητα μοιράσματος χωρίς προβλήματα και τα σχετικά.
Επίσης είπαν ότι το υλικό που δεν έβαλαν μέσα(για να μη βγει 3 ώρες) θα το βγάλουν σε άλλα μινι ντοκιμαντέρ. Κάτι τέτοιο.
Εγώ δεν το έχω δει ακόμα αλλά πάνω κάτω ξέρω τι θα δω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Atreas




Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011

Δειτε το!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δειτε το!!!!!!   Δειτε το!!!!!! EmptyΠεμ Απρ 07, 2011 3:58 pm

παιδες σκεφτομαι να πω στην παρεα μου να το δει, τι λετε ?

στεκει απο οικονομικης αναλυσης το ντοκιμαντερ ?

επειδη οι μισοι ειναι τελιωμενοι σε κλαδους οικονομικων και ολοι τους ειναι κεντρωοι ως κεντροδεξιοι δεν θελω να τους δειξω κατι που δεν στεκει !!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kaniballos




Αριθμός μηνυμάτων : 19
Ημερομηνία εγγραφής : 25/03/2011

Δειτε το!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δειτε το!!!!!!   Δειτε το!!!!!! EmptyΠαρ Απρ 08, 2011 6:20 pm

Οχι από νομικής-οικονομικής άποψης είναι άψογο. Απλά για εμένα εκεί μπαίνει το θέμα: η πρόταση του ντοκιμαντέρ είναι καθαρά υπαναχώρηση στον αγώνα ενάντια στο υπάρχον με όριοθέτηση αυτού του αγώνα στα νόμιμα/δημοκρατικά πλαίσια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy Ivann

Crazy Ivann


Αριθμός μηνυμάτων : 174
Ημερομηνία εγγραφής : 23/01/2011
Ηλικία : 41

Δειτε το!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δειτε το!!!!!!   Δειτε το!!!!!! EmptyΠαρ Απρ 08, 2011 6:36 pm

Ακριβώς ότι λέει ο Κανίβαλλος. Το ντοκυμαντές δίνει μια άλλη λύση. Πιο ρεαλιστική με σοσιαλιστικες προεκτάσεις ίσως. Όμως δεν είναι κλασσική αριστερή λύση. Δείχνει έναν δρόμο δημοκρατικής νομιμότητας χωρίς να ανατρέπει το σύστημα.

Σίγουρα είναι μια καλή "πρώτη επαφή", ειδικά για κάποιον με ανοιχτό μυαλό που δεν είναι απαραίτητα αριστερός.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
boucq

boucq


Αριθμός μηνυμάτων : 14
Ημερομηνία εγγραφής : 12/03/2011

Δειτε το!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δειτε το!!!!!!   Δειτε το!!!!!! EmptyΚυρ Απρ 10, 2011 5:04 pm

Crazy Ivann έγραψε:
Σίγουρα είναι μια καλή "πρώτη επαφή", ειδικά για κάποιον με ανοιχτό μυαλό που δεν είναι απαραίτητα αριστερός.
Και γι αυτό πρέπει να προβληθεί παντού.
Αφού το προηγούμενο σάββατο έπιασα τον πατέρα μου να έχει χαζέψει πραγματικά με την εξομολόγηση ενός οικ. δολοφόνου που προβάλλονταν στην ερτ (ναι, στην ερτ, τόσο είναι το δούλεμα που μας ρίχνουν), νομίζω ότι πρέπει να το προβάλουμε στις γειτονιές μας και να μη το κρατήσουμε μόνο για τα στέκια/λέσχες μας, ώστε να δει κάποια πράγματα και ο κόσμος που δεν έχει άλλη πηγή πληροφόρησης πέρα απ την τρέμη.
Και να μη μας προλάβουν τα εθνίκια τύπου λάος/σπίθα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
arkass




Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ημερομηνία εγγραφής : 19/03/2011
Τόπος : Λάρισα για τώρα

Δειτε το!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δειτε το!!!!!!   Δειτε το!!!!!! EmptyΠαρ Απρ 15, 2011 1:24 pm

κάποιοι φίλοι μου που το είδαν μου είπαν ότι τους άρεσε, αλλά εγώ δεν ενθουσιάστηκα κιόλας, φυσικά είναι ένα μέτρο που μπορεί να βοηθήσει πολύ και θεωρώ ότι είναι απολύτως αναγκαίες τέτοιες ενέργειες, αλλά είχε κάποια σημεία όπως πχ το Εκουαδόρ (νομίζω αυτή ήταν η χώρα αν θυμάμαι καλά) με τον Κορέα που λόγο πολιτικών απόψεων περισσότερο, δεν μου άρεσε καθόλου, γενικά έβγαλα σπυράκια σε σημεία που πολίτες βγαίναν και τραγουδούσαν και επευφημούσαν ένα πολιτικό λες και είναι μεσσίας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
F. Castro




Αριθμός μηνυμάτων : 63
Ημερομηνία εγγραφής : 13/03/2011

Δειτε το!!!!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δειτε το!!!!!!   Δειτε το!!!!!! EmptyΠαρ Απρ 15, 2011 1:45 pm

Εγω παντως θεωρω οτι πετυχε το εξης: να θελω να το βαλω να το δει ο πατερας μου που ειναι δεξιος 70 χρονων και εχει αρχισει να μας δινει την ευχη του (σε μενα και τον bro). Αυτο το πετυχαινει. Ακομα και αν δεν το παει εκει που θελει ο καθενας, ακομα και αν εχει χιλια προβληματα, πρεπει για μενα να προβληθει παντου. Και μαθαινω οτι το εχουν δει 500.000 ατομα απο το σαιτ μονο, χωρις αυτους που το εχουν κατεβασει. Ακομα και αν προκειται για την κλασσικη αριστερη υπερβολη (που δεν νομιζω, γιατι το ειδα σε αρκετα εγκυρα μπλογκ), μιλαμε για ΤΕΡΑΣΤΙΟ αριθμο ατομων. Και εκτος του οτι τα εξηγει απλα, το γεγονος και μονο οτι δεν εχει χορηγους και σκατα απο πισω του, σε κανει να τον πιστεψεις, καθως τα ΜΜΕ δεν τα πιστευει ΚΑΝΕΙΣ (ειχε βγει δημοσκοπηση για το ποιους δημοσιογραφους πιστευει ο κοσμος και μιλαμε οτι τα νουμερα δεν υπαρχουν. Ενα λεω: Πρετεντερης 2.3%....)

Επισης, εκτος και αν δεν καταλαβατε οτι το ντοκυμαντερ λεει οτι ολα αυτα τα νομικιστικα ΔΕΝ μπορουν να γινουν χωρις την εξεγερση και την τρομακτικη πιεση του λαου που ειναι ο ΜΟΝΟΣ που μπορει να τα επιβαλλει,πρεπει να καταλαβουμε το εξης, και το ελεγε και ο Ενγκελς καπου νομιζω: ειναι μαγκες, φοβερο κολπο με εξυπνες κινησεις να καταφερουμε αυτη την βιτρινα που εχει απομεινει στο κρατος (την εστω μια επιφαση δημοκρατιας με εκλογες κτλ κτλ) να την σπαση απο μονο του ως υστατη λυση για να κρατηθει.......

Τελος: +1 spy γιατι οταν δεις την απαντηση μου οχι μονο θα συμφωνησεις αλλα θα συμπληρωσεις με κατι πιο διανοουμενιστικο την τοποθετηση μου.....Very Happy:D:D:D:D:D:D:D:D
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Δειτε το!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΑΝΟΙΧΤΟ ΦΟΡΟΥΜ :: RL Discussion-
Μετάβαση σε: