Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
Αννούλα άκου τον πόνο της Γιαννάκου και ρώτα τον Αρσένη τι σε περιμένει.. ΖΩΟ Γαμώ το σπίτι σου

 

 Που βρίσκεται η κομπίνα ?

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
CitizenKein

CitizenKein


Αριθμός μηνυμάτων : 17
Ημερομηνία εγγραφής : 02/05/2011

Που βρίσκεται η κομπίνα ?  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Που βρίσκεται η κομπίνα ?    Που βρίσκεται η κομπίνα ?  EmptyΔευ Μάης 02, 2011 6:17 pm

Αγαπητοί αδερφοί ή αδερφές , συναγωνιστές του LSP

Μόλις έμπλεξα με το κόμμα σας , γνώρισα μερικούς απο εσάς και μιας και είδα ότι από το RL section λείπουν δοκίμια και θεωρητικές συζητήσεις , είπα να ανοίξω αυτό εδώ το topic και να εκθέσω τις απόψεις μου .

Δεκτές οποιαδήποτε διαφωνίες με όσα πώ , troll posts κ.τ.λ κ.τ.λ


Το θέμα που θέλω να αναπτύξω είναι το εξής : Πολυεθνικές - Μεγάλες (η μή) Καπιταλιστικές εταιρίες . Που βρίσκεται η κομπίνα ?


Πολλές φορές θα ακούσουμε για τις "κακές" πολυεθνικές , για το ότι τους ενδιαφέρει μόνο το κέρδος και πολλά αλλα που προωθούν οι αναρχικοί του Σύριζα προκειμένου να δικαιολογήσουν τις
τρομοκρατικές τους ενέργειες καi δραστηριότητες .
Ας πάρουμε δυο μεγάλες εταιρίες . Την Coca Cola και την Pepsi . Να σημειώσω ότι έχω πάψει να πίνω Coca Cola και την έχω αντικαταστήσει με Pepsi μιας και το κουτάκι είναι πιο φθηνό και πιο εύγεστο
νεροζούμι από ότι της πρώτης .

Που βρίσκεται όμως η κομπίνα ? Όταν εσύ λαμβάνεις το κουτάκι των 330ml για 0.35 περίπου euro-cents .
Το θεωρείς ακριβό ? Ίσως να είσαι και πιο φθηνό και από το ίδιο το νερό .
Όχι . η κομπίνα δεν βρίσκεται εκεί . Η πολυεθνική δεν εκμεταλλεύεται εσένα (τον αγοραστή) (ίσα ίσα).


Ας τα πάρουμε από την αρχή . Τι είναι το χρήμα ? Ποιός ο ορισμός του ?
To χρήμα είναι ένα εργαλείο που χρησιμοποιούμε εμείς οι άνθρωποι για να ανταλλάζουμε...
Να ανταλλάζουμε τι ? Να ανταλλάζουμε προσωπική εργασία , effort ή άλλες κτίσεις (που θεωρητικά και αυτές έγιναν με κάποιο effort/εργασία είτε από εμάς είτε από προγενέστερους μας)
Εσύ π.χ μεγαλώνεις και μαζεύεις φρούτα (αντί να το κάνω εγώ) , εγώ έχω γίνει υδραυλικός και έτσι δεν χιάζεται να μάθεις εσύ αυτή την τέχνη ενώ ένας τρίτος σπούδασε ιατρός και
έτσι δεν χιάζεται εμείς να μάθουμε τα περί της ιατρικής .
Θεωρητικά κάπως έτσι δουλεύει .
Θεωρητικά και πάλι .... εγώ που αφιέρωσα ας πούμε 1.000 ώρες , για να μάθω την τέχνη του υδραυλικού , θα πρέπει να ζητήσω κάτι παραπάνω (ανά εργατοώρα) από εσένα ή εκείνον , που
δεν θέλησε να αφιερώσει κόπο , ώρες και ιδρώτα για να αποκτήσει αυτό το "πακέτο" που τώρα έχω εγώ (του υδραυλικού) , και ας πούμε εργάζεται σας ταμίας supermarket ή ας πούμε μοιράζει φυλλάδια.
Ίσως όμως και κάποια άλλη εργασία να είναι πιο βαριά,πιο κουραστική ή και πιο επικίνδυνη απο την δική μου (και ας μην χιάστηκε να αποκτήσει κάποιο "πακέτο" σαν το δικό μου) και αρα να πρέπει να αμείβεται περισσότερο απο εμένα (π.χ εργάζεται μέσα σε ορυχείο ) .

Θεωρητικά η αμοιβή θα πρέπει να ισούται κατά προσέγγιση με τον κόπο , ικανότητα που έχω αποκτήσει αλλά και την πραγματική υπηρεσία που προσφέρω σε εσένα .


Pepsi . Κουτάκι των 330ml . 0.35 cents .

Ξέρεις πόσοι άνθρωποι έχουν εργαστεί για να κατασκευαστεί και να έρθει αυτό το κουτάκι στο σπίτι σου ?
Υλικά : Αλουμίνιο , ζάχαρη , νερό , καφές , κοκαίνη , Ε123 , Ε541 , 3Ε , Eψιλον Ελοχίμ και Νεφελείμ , βιταμίνες και άλλα θρεπτικά στοιχεία .

Για να βγούν , ας πούμε 1.000.000 κουτάκια και να τα αγοράσεις εσύ στα ράφια των super market έχουν εργαστεί χιλιάδες άνθρωποι , έχουν καταναλωθεί χιλιάδες εργατοώρες , ηλεκτρικό ρεύμα ,
πετρέλαιο , βενζίνη και μεταφορές , οι πρώτες ύλες που προανέφερα , λογιστές , γραματείς και φαρισέοι , χαρτί , χρώμα , κόστος επισκευής των μηχανημάτων .... και χιλιάδες άλλα .

Και όμως . Αυτό το κουτάκι είναι "επικερδές" για την εταιρία .

Δεν θα έπρεπε να ήταν !!!

Στο εταιρικό κέρδος βρίσκεται η κομπίνα .

Έχω μια εταιρία , που εργάστηκα συνολικά για να την στήσω (μαζί και με τις ώρες που αφιέρωσα για να αποκτήσω την τεχνογνωσία) ας πούμε : 10.000 ώρες μέσου εργατικού φόρτου 'Ενός αστέρα (όπως π.χ εδώ στο e-republik )
Η μάλλον ας τα πάρουμε καθαρά με όρους e-republik .
Ξόδεψα 10gold (που πάλι αναλογούν σε εργατοώρες) και παράγω σιτάρι .

Έχω 10 υπαλλήλους που ο καθένας παράγει 100units απο σιτάρι .
100 Χ 0.50 = 50 GRD

Αν κανονικά αφαιρούσα την δική μου εργασία , φόρους , έξοδα και τις αρχικές εργατοώρες που αφιέρωσα για την εταιρία , θα έπρεπε να του δίνω :
Ας πούμε καθαρά υποθετικά : 35 GRD

Του δίνω .... 20 !!! :-D Έτσι εγώ ο πονηρός βγάζω περισσότερα απο όσα μου αναλογούν . Βγάζω περισσότερα από όσο θεωρητικά είναι ο κόπος και οι εργατοώρες μου .

Του κατεβάζω τον μισθό στο 15 !!!! Μπορώ τώρα να γίνω και ανταγωνιστικός και να κατεβάσω την τιμή του σιταριού στο 0.45 !!! Και έτσι όλοι θα αγοράζουν μόνο από εμένα .
Κάνω άλλη μια τέτοια εταιρία !!! Είμαι μάγκας !!!!!

Δεν εκμεταλλεύτηκα τον αγοραστή !!! Όχι . Αυτός λαμβάνει το προϊόν πιο φθηνά από όσο θα έπρεπε να το πληρώνει . Εκμεταλλεύομαι τους σκλάβους μου :-D Είμαι μάγκας !!!!
Εκμεταλλεύομαι την ανάγκη τους για φαγητό !!! Εκμεταλλεύομαι την φτώχια τους . Με την σειρά τους βέβαια και οι εργάτες/σκλάβοι μου , δέχονται να εργάζονται σε εμένα για ένα κομμάτι ψωμί .

Σε μια δίκαιη κοινωνία . Ο κάθε εργάτης της εταιρίας θα έπρεπε να είναι και μέλος αυτής !!! Το συνολικό κόστος κατασκευής και συντήρησης να διαιρήται ανάμεσα στο νούμερο των εργατών .
Το "κέρδος" να διαιρείται μεταξύ όλων , ανάλογα με το πόστο του καθενός , τις γνώσεις και την πραγματική του προσφορά . αλλά ακόμα και ο μισθός του πιο ειδικευμένου τεχνικού να μην διαφέρει κατά πάρα πολύ από τον μισθό του πιο απλού και ανειδίκευτου εργάτη . Αλλά και ο μισθός του πιο εξειδικευμένου τεχνικού να μην διαφέρει κατά πολύ από αυτή του ή των αρχικών ιδιοκτητών !!!
Ιδιοκτήτες εξάλλου από την στιγμή που μπαίνουν στην εταιρία γίνονται όλοι .

Έτσι λοιπόν η εταιρία δεν βγάζει "κέρδος" . Πληρωνόμαστε όλοι για τις ώρες που αφιερώνουμε . Ανταλλάσουμε νομίμως αλλά και ηθικός αλλά και δικαίως τον κόπο μας με τον κόπο άλλων ανθρώπων που αποφάσισαν "να αγοράσουν"(ανταλάξουν) "το προϊόν μας" (τον κόπο μας) με τον κόπο τους σε κάποιο άλλο τομέας της αξιοκρατικής μας κοινωνίας (π.χ διδάσκουν τα παιδιά μας στα σχολεία)
Μπορεί να αποφασίσουμε από κοινού να έχει και η εταιρία μας κέρδος , έτσι κόβουμε 1% από τον μισθό μας , και τον δίνουμε στο ταμείο της εταιρίας .και αυτό το αποφασίσαμε γιατί έχουμε σκοπό με αυτά τα χρήματα π.χ να κάνουμε την εταιρία μεγαλύτερη , ή να επεκταθούμε .

Εάν κάποιος γίνεται νέος εργάτης :
Τότε εάν π.χ εγώ μέχρι τώρα (όπως και όλοι οι άλλοι εργάτες/ιδιοκτήτες πλέον) έχουμε επενδύσει 1.000 GDR συνολικά ο καθένας για την κατασκευή της εταιρίας μέχρι τώρα .
Τότε από τον μισθό του κάθε μέρα , ενώ θα έπρεπε να λαμβάνει 50GRD του δίνουμε 40 ή 45GRD και το hair-cut αυτό πηγαίνει στο ταμείο μας , μέχρις ότου φτάσει τα 1.000GRD
και γίνει 100% ισάξιος συν-ιδιοκτήτης και έτσι αρχίζει να λαμβάνει τον full μισθό που του αναλογεί και να έχει τα ίδια δικαιώματα που έχουμε όλοι μας .
Δεν υπάρχει πρώτος ή τελευταίος και ας παίρνουμε ίσως ελάχιστα διαφορετικούς μισθούς μεταξύ μας .


Τα όσα αναφέρω έχουν γίνει και στην πραγματικότητα . Σας προτείνω να βρείτε και να κατεβάσετε την ενδιαφέρουσα αληθινή ταινία/ντοκιμαντέρ " THE TAKE "
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Εδώ κλείνω για σήμερα .
Πιστεύω πως τώρα ξέρεται πώς το κουτάκι της pepsi είναι πιο συμφέρον από αυτό της κοκα κόλα , και το ότι κοστίζει 0.35 !!!
ΠΡΟΤΙΜΑΜΕ PEPSI !!!!
Επίσης προτιμάμε "Χρυσά Αυγά" . είναι τα μόνα στην αγορά από κότες ελευθέρας βοσκής !!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zervakus

zervakus


Αριθμός μηνυμάτων : 106
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Ηλικία : 41

Που βρίσκεται η κομπίνα ?  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Που βρίσκεται η κομπίνα ?    Που βρίσκεται η κομπίνα ?  EmptyΤρι Μάης 03, 2011 1:39 am

Αν εχεις τα χρυσα αυγα και επισης μετοχες στην Pepsi σε παρακαλω να μου το πεις γιατι θα χρειαστουμε στο unit καποια gold!

voted
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Skylovaravas

Skylovaravas


Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Ηλικία : 41

Που βρίσκεται η κομπίνα ?  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Που βρίσκεται η κομπίνα ?    Που βρίσκεται η κομπίνα ?  EmptyΤρι Μάης 03, 2011 1:51 am

Προσπαθώ να αποφεύγω την Coca cola και τα συναφή.Υπάρχει και το Λουξ. Για αυγά καταφεύγω στις κότες του χωριού!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy Ivann

Crazy Ivann


Αριθμός μηνυμάτων : 174
Ημερομηνία εγγραφής : 23/01/2011
Ηλικία : 41

Που βρίσκεται η κομπίνα ?  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Που βρίσκεται η κομπίνα ?    Που βρίσκεται η κομπίνα ?  EmptyΤρι Μάης 03, 2011 5:02 am

Χρήσιμο ποστ. Αν και λίγο πολύ γνωστά και δεδομένα αυτά. Πάντως για να ξέρεις τα μοντέλα αυτά εταιρειών τα έχουμε δοκιμάσει και τα δοκιμάζουμε στο ερεπ ήδη. Όμως λόγω συνεχών αλλαγών και λανθάνουσας ανταγωνιστικότητας (μουλτι-ζόμπιε-αγορασμένο γκολντ) δεν δουλεύουν πάντα όσο καλά θα θέλαμε. Πάντως η προσπάθεια γίνεται.

Πάντως στο μοντέλο που αναλύεις ξεχνάς μια βασική παράμετρο. Ο εργάτης που σαφώς αδικείται προς όφελος του φτηνού προιόντος (και άρα της εταιρείας αλλά ΚΑΙ του τελικού καταναλωτή) είναι και ο ίδιος καταναλωτής αντίστοιχων προιόντων). Οπότε το σύστημα διευρύνεται.
Πάλι η εταιρεία κερδίζει (δλδ, οι 2-3 μεγαλομέτοχοι) αλλά όχι ακριβώς όπως τα λες αλλά από την διαφορά των δύο παραγωγικοτήτων!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
CitizenKein

CitizenKein


Αριθμός μηνυμάτων : 17
Ημερομηνία εγγραφής : 02/05/2011

Που βρίσκεται η κομπίνα ?  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Που βρίσκεται η κομπίνα ?    Που βρίσκεται η κομπίνα ?  EmptyΤρι Μάης 03, 2011 4:11 pm

Crazy Ivann έγραψε:
Χρήσιμο ποστ. Αν και λίγο πολύ γνωστά και δεδομένα αυτά. Πάντως για να ξέρεις τα μοντέλα αυτά εταιρειών τα έχουμε δοκιμάσει και τα δοκιμάζουμε στο ερεπ ήδη. Όμως λόγω συνεχών αλλαγών και λανθάνουσας ανταγωνιστικότητας (μουλτι-ζόμπιε-αγορασμένο γκολντ) δεν δουλεύουν πάντα όσο καλά θα θέλαμε. Πάντως η προσπάθεια γίνεται.

Πάντως στο μοντέλο που αναλύεις ξεχνάς μια βασική παράμετρο. Ο εργάτης που σαφώς αδικείται προς όφελος του φτηνού προιόντος (και άρα της εταιρείας αλλά ΚΑΙ του τελικού καταναλωτή) είναι και ο ίδιος καταναλωτής αντίστοιχων προιόντων). Οπότε το σύστημα διευρύνεται.
Πάλι η εταιρεία κερδίζει (δλδ, οι 2-3 μεγαλομέτοχοι) αλλά όχι ακριβώς όπως τα λες αλλά από την διαφορά των δύο παραγωγικοτήτων!


Ναι δεν το ξεχνάω . ο καταναλωτής είναι και πάλι ο εργάτης . ¨Ομως το προιόν πάλι το λαμβάνεις σε δίκαιη τιμή σύμφωνα με τον νόμο της ανταλαγής του κόπου . Για να φτάσει το κουτάκι αυτό στο ράφι έχουν εργαστεί χιλιάδες άτομα . Πιστεύω πως σε πολλά προιόντα η τιμή είναι και πιο μικρή αυτής που θα είχε σε μια θεωρητικά δίκαιη κοινωνία (σε άλλα πάλι εξωφρενικά πιο υψηλή:δες lui vuitton,iphone e.t.c) .

Τι ενοέις με την διαφορά των δύο πραγωγικοτήτων ? Το ίδιο δεν λέμε ? Εξήγησε μου , δεν κατάλαβα τι είπες :-)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy Ivann

Crazy Ivann


Αριθμός μηνυμάτων : 174
Ημερομηνία εγγραφής : 23/01/2011
Ηλικία : 41

Που βρίσκεται η κομπίνα ?  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Που βρίσκεται η κομπίνα ?    Που βρίσκεται η κομπίνα ?  EmptyΤρι Μάης 03, 2011 6:48 pm

Το ίδιο λέμε. Λάθος όρος η "παραγωγικότητα" έτσι όπως το χρησιμοποίησα.

ΥΓ. Καλώς ήρθες!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Lord Hexblade

Lord Hexblade


Αριθμός μηνυμάτων : 49
Ημερομηνία εγγραφής : 29/03/2011

Που βρίσκεται η κομπίνα ?  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Που βρίσκεται η κομπίνα ?    Που βρίσκεται η κομπίνα ?  EmptyΣαβ Μάης 07, 2011 4:12 pm

lol nice ti na pw ? ithela na trolarw alla den mou paei h kardia na to xalasw Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
CitizenKein

CitizenKein


Αριθμός μηνυμάτων : 17
Ημερομηνία εγγραφής : 02/05/2011

Που βρίσκεται η κομπίνα ?  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Που βρίσκεται η κομπίνα ?    Που βρίσκεται η κομπίνα ?  EmptyΤρι Μάης 10, 2011 3:13 pm

Ευχαριστώ Crazy Ivan και Lord Hexblade :-)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Που βρίσκεται η κομπίνα ?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΑΝΟΙΧΤΟ ΦΟΡΟΥΜ :: RL Discussion-
Μετάβαση σε: